Eski telefon modellerini kasten yavaşlattığı iddiasıyla açılan davada 500 milyon dolar ödemeyi kabul eden Apple şirketi, iPhone 6, 6S, 7 ve SE telefonları yaptıklarında 25 dolar ödeyecek.

Apple şirketi 2017 yılında, "beklenmedik kapanmalardan kaçınma" nedeniyle eski cihazlarda performansın düştüğünü ve ardından bazı müşteriler tarafından dava edildiğini kabul etti. Şirket, tüketici avukatları ile varılan anlaşma kapsamında sorumlu olduğunu kabul etti.

Ünlü teknoloji şirketi, hatayı kabul ettikten sonra pil değişimlerinde 29 $ indirim aldı. Ancak, birçok insan bu süreçte yüzlerce dolar harcayarak tüketici avukatlarına yeni telefonlar aldıklarını ve kurban olduklarını söyleyerek başvurdu.

Kaliforniya merkezli şirket hatasını kabul etmedi, ancak tüketici avukatlarıyla uzlaşmayı seçti ve avukatlara 93 milyon dolar verilmesi koşuluyla 500 milyon dolara kadar ödeme sözü verdi. ABD'de geçerli olacak olan bu uygulama birçok kullanıcıyı kapsamaktadır.

Anlaşmaya göre, iOS 10.2.1 veya üstünü çalıştıran Apple iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6s Plus, SE, 21 Aralık'tan önce iOS 11.2 güncellemesi alan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus sahiplerini de içerecek, 2017. Model telefonu olan müşteriler talep üzerine şirketten 25 dolar alabilecekler.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.